Volleyball

EHS

Coaches


Elementary Volleyball League 

Monday Practice: 6:30-8 at Harold McCormick:  Madison Lewis, Kendi Markley, Molly Laney, Addison Barnett, Addyson Holt, Mallory Odom, Savana Burrow, Lillian Moore, Isla Grindstaff, Lilli Alvis, Katie Thompson, Mia Elliot, Raven Powell, Kalli Shepard, Adrionna Bowman, Kaitlyn Alexander, Sarajane Tester 

(2nd practice will be Thursday from 6:30-7:30)

 

Tuesday Practice: 6:30-8 at Harold McCormick: Adalynn Reece, Chloe Rockett, Mollie Ledford, Callie Pippen, Mahala Nave, June Bailey, Bella Turbyfill, Lillie Vest, Kylie Nelson, Ainsley Wampler, Princess Russell, Meadow Schoen, Piper Kate Bennett, Cora Stephens, Eriannah Earnest, Lily Hardin 

(2nd practice will be Thursday from 7:30-8:30)  

 

Schedule

 

(Download Schedule PDF)

Lady Cyclone Volleyball

2018 Schedule

 

Date                        Opponent                   Site                      Teams

08-07                     Jamboree                     Science Hill                 V

08-11                    Play Day                        Gatlinburg                  All

08-13                    Science Hill                    Away (4:00)              F, JV, V

08-15                    David Crockett               Home                       F, JV, V

08-16                    Sullivan East                  Home                       F, JV, V

08-18                     Cyclone Invitational       Home                       V, (JV & F will work)

08-21                    Chuckey Doak               Home                        F, JV, V

08-23                    Sullivan Central              Home                       F, JV, V

08-25                    Tournament                    Science Hill              F or JV

08-28                    Unicoi Co.                       Home                       F, JV, V

08-29                    Johnson Co.                    Away(3:45)             F, JV, V

08-30                    Daniel Boone                  Away(4:00)             F, JV, V

08-31&9/1            Choo Choo Classic          Chattanooga          V

09-04                    Sullivan South                 Away                      F, JV, V

09-06                    TriCities Christian           Home (5:00)           JV, V

09-07&08             Rocky Top Classic           Gatlinburg              V

09-10                    Science Hill                     Home                     F, JV, V

09-11                    Sullivan East                   Away                      JV, V

09-13                    Chuckey Doak                Away                      F, JV, V

09-18                    Sullivan Central              Away                      F, JV, V

09-19                    Unicoi Co.                       Away                      F, JV, V

09-24                    Tri-match (SG/GP)         South Greene        V – 5:00

09-25                    Johnson Co.                   Home                     F, JV, V

09-27                    Sullivan South(SR)         Home                     F, JV, V

09-29                    Courtside at Concord      Concord Christian    V

09-29                    JV Tournament                Central                     JV

10-01                    District Quarterfinals        East                          V

10-02                    District Semifinals            East                           V      

10-04                    District Championship      East                          V      

10-09                    Regional Tournament      TBD                           V

10-11                    Sectional                          TBD                           V

10-17-19               State                                Murfreesboro             V

 

Games will be played in the order listed.

The first game will begin at 4:30 unless otherwise stated.


Roster

Volleyball Team Roster 2018  
             
Senior         
             
Sydney Goodsell   32    
Kennedy Morelock   21    
             
Junior        
             
Brianna Barnette   33      
Hannah Boster   25      
Macey Burleson   22      
Ellie Dugger          
Deanna Hull   2      
Josie Lyons   18      
Morgan Smith   11      
Taylor Thompson   14      
Marley Wagner   19      
Loutisha Williams   9      
             
Sophomore        

 

           
Kallista DePrimo   10      
Maggie Gouge   24      
Brittany Kitchens   20      
Alexis McMullen   29      
Milli Pierce   12      
Haley Turbyfill   6      
             
Freshman        
             
Bethany Campbell   28      
Macala Carpenter   7      
Mattie Davis   4      
Anna Fontanez   1      
Mackenzie Glover   5      
Destinee Hilbert   27      
             
Coaches:  Leslee Bradley, Donna Townsend, Patrick Roberts